Laring trup i huaj


  • Patogjeneza e organeve të huaja laryngeal
  • Simptomet e organeve të huaja laryngeal
  • Komplikimet e organeve të huaja laryngeal
  • Diagnoza e organeve laring huaj
  • Heqja e organeve laring huaj

Trupat e huaja në Otolaryngology laring janë të rralla. Sipas burimeve të ndryshme ato behet për 4 deri 14% të të gjitha rasteve të një trupi të huaj në rrugët e frymëmarrjes e sipërme. Shumica trupat e huaja laring vërejtur në fëmijët 3-7 vjeç. Tjetër në frekuencën e shfaqjes së një grupi të pacientëve përbëjnë të moshuarit, ku reduktohet faringut sigurinë refleks që trupi bllokon ynorodno në faring laring. Rastet diagnoza e organeve të huaja në laring e pacientëve me çrregullime mendore.

Për shkak të sipërfaqes të përafërt edges përafërt dhe organeve të mëdha me madhësi laryngeal huaj shpesh janë vonuar mbi glottis dhe vazhdojnë në trake më poshtë. Kjo në masë të madhe kontribuon në tkurrje refleks e muskujt e ngushtimit fyt. Më i zakonshëm i Jashtëm trupa të vendosura në hapësirën laring mezhcherpalovidnoho. Trupi i këtij Një fund ynorodno mund pengojne murin e pasme të fyt, dhe e dyta është e lokalizuar në barkushe të saj. Në disa raste, organet e huaja të mbërthyer në mes laring dhe folds vokale janë në aeroplan shigjete. Një fund të një rajoni të caktuar arytenoid ose podskladochnoho prapme të hapësirës, ​​të dytë - në komissur përpara.

Patogjeneza e organeve të huaja laryngeal


Mekanizmi kryesor i gjetjes së një objekti të huaj në fyt e lidhur me hyrjen rrjedhë e saj të ajrit në frymën e papritur të thellë. Aspiratë e ushqimit mund të ndodhë kur duke folur, duke qeshur, teshtitjes, nxitim të madh në procesin e të ngrënit. Një frymë thellë e papritur e trupit aspiratë ynorodno është e mundur nga të qarat, në rënie, frika, dehur. Kështu një organet laring huaj janë sendet e gjetura në gojë apo buzët e mbajtur. Këto buttons, kunjat, hala, vida, lodra, kockat, predha e fara ose arra, etj Në disa raste, organet e huaja laring përfaqësojnë një protezat dobët rregullohen (p.sh., në kohë, metalike apo kurora metalike-qeramike), të emigrojnë në fyt, ndërsa gjumi pacientit. Një organet laring i huaj mund të vijnë nën Leeches thithur ajrit ose insektet që kanë hyrë në gojën me ujë nga rezervuarët e hapura.

Zakonisht kur prekje trupin e huaj në mukozën e faring është një spazëm refleks i muskujt e faring dhe laring, të cilat veprojnë si një barrierë që i pengon kalimin ynorodno trupin në laring. Shfaqja e organeve të huaja laring mund të jetë për shkak të dobësisë së refleks vërejtur në të moshuarit ose në disa çrregullime neurologjike (laryngeal pezmatim nervi nervore, bulbar dhe sindromi pseudobulbar në tumoret, hemorragjike dhe goditje ishemike, sklerozë të shumëfishtë, myasthenia gravis, syringomyelia, rrjedhin version poliomielit, skleroza amiotrofike laterale, ateroskleroza cerebral).

Trupat e huaja në laring mund të merrni atë nga reaksionar nga stomaku dhe të vjella ezofag, bronke dhe trake e kur kollitet.

Në raste të rralla ndodh trupave të huaj origjinën laryngeal iatrogjenike. Këto përfshijnë instrumentet mjekësore ose pjesëve të indeve larguar që mund të merrni në laring gjatë disa manipulimeve dentare (trajtimi i kariesit, nxjerrjes dhëmb, implantet dentare) ose operacioneve Otolaryngology (heqje e bajameve, adenotomyya, korrigjim atresia choanae, heqja e tumoreve të faring dhe fyt kirurgjisë gërhitës).

Simptomet e organeve të huaja laryngeal

Manifestimet klinike të organeve të huaja laryngeal mund të jenë të ndryshme në varësi të konsistencës së tyre, formës dhe madhësisë. Trupat e huaja në kohën e vogël të goditur në fyt duke shkaktuar kollë konvulsive, cianozë e personit të lëkurës dhe vështirësi në frymëmarrje. Kur prekje trupin e huaj në fyt mund të përjetojnë të vjella refleks. Megjithatë vykashlyuvannya ose objekte të huaja nga meshat rvotnymy vërejtur vetëm në raste të rralla. Nëse një trup i huaj të mbetur në fyt, ngjirurit e zërit të zërit është në rritje, nuk ka dhimbje në fyt. Në disa raste, dhimbje ndodh vetëm kur flasim ose kollitjes në tjetër - është e përhershme dhe rritet gjatë një telefonate. Me kalimin e kohës, periudhave të shkurtra të kollitjes përsëri përsëritet. E vendosur në mes folds vokale të trupit Jashtme fyt pengon mbylljen dhe epërsinë në humbje e zërit.

Trupat e huaj të vogla fillimisht nuk laring shoqëruar nga çrregullime të frymëmarrjes dhe për një kohë të gjatë mund të shfaqet vetëm ngjirurit e zërit dhe kollë e përsëritur. Me kalimin e kohës në ndodhjen e tyre fillon të zhvillojë inflamacion që të çon në ënjtje progresive dhe ngushtimi i laring, duke shkaktuar vështirësi në frymëmarrje shfaqet. Bashkimi me infeksion sekondar i shoqëruar nga rritja e temperaturës së trupit dhe shfaqjen e Muco-purulent pështymë.

Trupat e huaj laring madhësi të konsiderueshme dhe qëndrueshmëri elastike (Distance adenoids, swabs pambuku, chunks të këqija përtyp e mishit) lumen menjëherë permbylles të laring, duke mos lënë hapësirë ​​për kalimin e ajrit. Në pak sekonda një person bëhet ngjyrë cyanotic viktimë, ai shprehu frikë të skajshme. Njeriu fillon te hedh, wheezing dhe frymëmarrja e bën lëvizjet konvulsive që përmes pengesave nuk i çojnë në rrjedhën e ajrit në rrugët e frymëmarrjes. Pas 2-3 minutash vjen gjendje kome. Nëse ju nuk mund të hedhin jashtë një trup të huaj ose një reagim nga Tracheostomy frymëmarrje, atëherë pas 7-9 minuta mund të ndodhë apnea dhe aktivitetin kardiak, që çon në vdekje. Kur rivendosjen disa minuta të frymëmarrjes dhe kardiake e asfiksisë pas Rreziku është se si një rezultat i hypoxia afatgjatë ndodhur shkyçjen e qendrave cortical të trurit.

Komplikimet e organeve të huaja laryngeal

Trupat e huaj laring shpesh shkaktohet nga pezmatimi në vendin e lokalizimit. Shprehja e reaksionit inflamator varet nga lloji i trupave të huaja laryngeal, infeksion dhe kohëzgjatjen e laring tyre. Qëndrimi i organeve të huaja në laring për një kohë të gjatë të çojë në formimin e ulcerat e kontaktit, ulcerat presion, granuloma dhe infeksion sekondar. Organet akute e huaj laryngeal mund të shkaktojë vrimë dhe të migrojnë në strukturat fqinje anatomike. Sapo formuar vrimë mund të shkaktojë emfizemë do mediastinum, dhe nxit zhvillimin e perilarinhealnoho mesme të infeksionit ose absces retropharyngeal, peryhondryty, mediastinitis, trombozë qafës venë, sepsë.

Trupat e huaj laring ënjtje të madhe dhe të njëkohshëm të mukozës dhe laryngeal vrull refleks e muskujve mund të shkaktojë mbivendosje të plotë të lumen të laring dhe asfiksisë, duke rezultuar në vdekjen e pacientit.

Diagnoza e organeve laring huaj

Trupat e huaj fyt, të shoqëruar nga sindromi obstruktive diagnostikuar me simptomat karakteristike klinike dhe simptomat tipike të papritur. Nëse shkeljet e frymëmarrjes nuk kërkojnë ndihmë emergjente, për konfirmimin e diagnozës së laryngoscopy, gjatë së cilës ju nuk mund vetëm të zbulojë por edhe të hequr një fyt të trupit të huaj. Fëmijët e përdorur laryngoscopy të drejtpërdrejtë në të rriturit - indirekt.

Kur trupat e huaja laring ndodhin pa marrë frymë çrregullime, pacientët janë trajtuar zakonisht në një ditë otolaringolog pas gjetjes laring ynorodno objekt. Gjatë kësaj kohe në zhvillim përgjigje inflamatore dhe edemë mukozale e laring që parandalojnë objekt mirë vizualizimi. Prandaj, në raste të tilla, për të identifikuar e trupit ynorodno turistik në mikrolarinhoskopii që lejon konsiderojnë largët më në detaje laring. Në raste të rënda, për të gjetur trupat e huaja laring karakter metalik mund të përdoren detektor veçantë metal.

X-ray studim zbulon radiografike organet e huaja fyt dhe komplikime të ndryshme (emfizemë, abscesi, mediastenit). Radiografi e ezofagut me kontrast mund të përdoret për të bërë dallimin në mes trupat e huaja laryngeal trupave të huaj nga ezofag.

Organet e Jashtme laring duhet të jenë të diferencuara nga të kollës së mirë, pezmatim i fytit podskladochnoho, laryngospasm, tumoret beninje të fyt, difterisë, sifilizi, tuberkulozi, papillomatosis laryngeal.

Heqja e organeve laring huaj

Organet e Jashtme laring duhet të hiqen urgjentisht. Me zhvillimin e asfiksisë nevojë për të rivendosur të marrë frymë Tracheostomy. Më vonë pacienti transportohet në spital, ku e kaluan duke hequr një trup të huaj nga përdorimi i anestezisë endotracheal përmes traheostomu.

Heqja e organeve të huaja fyt nonobstructive kanë gjithashtu e dëshirueshme për të kryer menjëherë, sepse përfundimisht zhvilluar ënjtje dhe inflamacion të laring konsiderueshme komplikojë heqjen e objekteve të huaj nga ajo. Heqja e organeve të huaja laring është bërë duke përdorur laryngoscopy dhe vetëm në një spital. Në të rriturit, procedura largimi është kryer nën anestezi lokale në fëmijët ajo ndodh pas administrimit të phenobarbital si anesthetics lokale mund të shkaktojë refleks ata të ndaluar në frymëmarrje.

Detyra më e vështirë paraqet heqjen e organeve laring të huaj, duke punuar me një dardhë formë sinuseve, ventricles dhe hapësirë ​​podskladochnoe. Nëse ju nuk mund të hiqni ato natyrisht treguar trajtim kirurgjik. Ndërhyrja kryhet shpesh nga Tracheostomy. Gjatë operacioneve të tilla traheostoma mund të përdoret për të shfaqur trupin ynorodno e laring ose të shtyjë deri. Nëse keni nevojë për qasje më të madhe të strukturave laryngeal për nxjerrjen e trupit ynorodno dhe për të eleminuar komplikimet e saj (p.sh., duke hapur absces) mbajti larinhotomiya. Heqja kirurgjikale e organeve të huaja mund të jetë i komplikuar fyt e saj Rubtsov stenozë.

Heqja e organeve të huaja laring bëhet në sfondin e terapisë qetësues, analgjezik dhe anti-inflamator. Për të parandaluar komplikimet infektive kërkon terapi sistemike antibiotik.