Trupi i huaj i hundës


  • Patogjeneza e trupit të huaj nazale
  • Klasifikimi i trupave të huaja hundës
  • Simptomet e trupit të huaj nazale
  • Komplikimet e trupit të huaj nazale
  • Diagnoza e trupit të huaj nazale
  • Trajtimi i trupit të huaj nazale

Organet më të shpeshta të huaj nga specialistë të ballafaqohen hundë në Otolaryngology pediatrike. Fëmijët që luajnë me qëllim prezantuar veten dhe hundë sende të njëri-tjetrit ndryshme. Kapur në këtë mënyrë në zgavrën e hundës trupat e huaja janë të vendosura zakonisht në meatus ulëta. Ata përbëjnë 80% të organeve të huaja totale hundë. Rrallë shihen objekte të huaja një fund hyn në thellësi të septumeve hundës, dhe të tjerët - në turbinate inferiore. Trup i huaj i hundës, e goditi atë rastësisht, mund të jetë çdo lokalizimit.

Patogjeneza e trupit të huaj nazale

Gëlltitja e trupit të huaj në hundë mund të ndodhë natyrshëm nga mjedisi nëpërmjet hunda dhe hoanalnye fyt përmes vrimave. Got përmes hunda e organeve të hundë të huaj janë gjetur kryesisht në fëmijët e moshës parashkollore që interesojnë veten për hedhjen një hundë sende të ndryshme të vogla. Hundë të rastësishme mund të merrni organizmat e gjallë që janë duke thithur ajrin apo ujin nga burimet e hapura dhe rezervuare. Në disa raste, trupi i huaj hundës është natyra iatrogjenike dhe është mbajtur në top pambuku hundë ose të thyer off e instrumentit kirurgjikale të përdorura gjatë manipulimeve Otolaryngology ose operacioneve (septoplastyka, korrigjim atresia choanae, heqje turbinate, heqjen e tumoreve të zgavrën e hundës, etj).


Trupi i huaj i hundës mund të jetë rezultat asfiksim ndërsa të hahet ose të vjella. Kjo copë e ushqimit ose objekteve të tjera që janë në fyt orale mund të hidhet në hundë përmes vrimave Hoan lidh hundën me fyt. Shfaqja e trupit të huaj hundës është e mundur edhe në hundë traumave dhe dëmeve strukturave ngjitur entitet. Ky trup i huaj i hundës mund të jetë një copë qelqi, një copë druri, objekti top mprehtë apo copë e lirë të kockave.

Klasifikimi i trupave të huaja hundës

Nga natyra e tyre, organet e huaja hundës klasifikohen në: inorganike (gurë, rruaza, rruaza qelqi, pambuku, copë qelqi, pjesë plastike), metalike (monedhat, vida, pjesët metalike të projektimit, hala, thonjtë, buttons, fragmente nga predha plumbash), organike (fara bimë të ndryshme, arra, fasule, copa të vogla të perimeve dhe frutave, fruta guri, pjesë e përdorur në ushqime), të gjallë (insekte, larva, Leeches, roundworm).

Në varësi të organit të huaj hundës është visualized me X-ray ose jo, trupat e huaja të izoluara dhe të errët renthenonekontrastnye. Organet radiografike janë objekte metalike, qelqi, gurë, buttons, pjesë e lodrave.

Simptomet e trupit të huaj nazale

Zakonisht goditur objekte të huaja në zgavrën e hundës shoqëruar nga teshtimë refleks, shkarkimi i holluar me ujë nga hunda dhe një gjysmë lacrimation. Megjithatë, këto simptome kalojnë shpejt dhe më vonë hundës trup i huaj nuk mund të shqetësojnë pacientin. Trupi i vogël i hundës të huaj që ka një sipërfaqe të qetë për një periudhë të gjatë nuk mund të jap ndonjë manifestime klinike. Ka raste kur organet e përafërt hundës të huaj dhe madje edhe objekte me kënde të mprehta për një kohë të gjatë nuk shkaktojnë ankesat e pacientit. Me kalimin e kohës, si pasojë e acarim kronik dhe dëmtimit të objekteve mucous hundës huaja mund të shkaktojë një reaksion inflamator që të çon në shfaqjen e simptomave klinike si dhimbje në hundë, shkarkimin e mukozës ose Muco-purulent nga gjysma e hundës. Duke rezultuar në shkakton inflamacion ënjtje e mukozës nazale vështirësi të frymëmarrjes hundës.

Në raste të tjera, hundë trup i huaj menjëherë pas hit të tij në hundë, duke shkaktuar lloje të ndryshme të ndjenjë të pakëndshme, ndjesi shpimi gjilpërash, acarim, ndjenjë e trupit të huaj, dhimbje në pjesën e prekur të hundës. I lidhur me trupin e huaj mund të shoqërohen me dhimbje radiating në ballin, faqe ose fyt. Karakteristika më intensive dhimbje të trupit të huaj hundës me tehe të mprehta ose protrusions. Këto artikuj mund të shkaktojë dëme të konsiderueshme në indet e brendshme të hundës me ndodhjen e gjakderdhje të hundës. Në disa raste, hundë trup i huaj i shoqëruar nga dhimbje koke, marramendje. Dhimbje të forta në hundë mund të çojë në çrregullime të gjumit, nervozizëm tek fëmijët - në ankth, tearfulness dhe tekave të shpeshta.

Klasike për trupin e huaj hundës është një triadë e simptomeve: dhimbje, shkarkimit të hundës dhe hundës atë. Një tipar karakteristik që dallon këto manifestimet e simptomave të rinitit, rinitit alergjik dhe sinusit është i tyre i njëanshëm. Fëmijët shpesh e shoqëruar nga trupi i huaj hundës me vetëm sekrecionet i lëngshëm hundë që janë vetëm gjysma e hundës. Në disa raste, një trup i huaj i hundës thellë frymë mund të migrojnë në fyt ose laring. Pastaj simptomat klinike foto e një trupi të huaj ose trup i huaj faring laring.

Disa organe të huaja hundës ndërsa në atje për një kohë të gjatë duke përjetuar disa ndryshime. Kështu, arra dhe fasule nga mjedise me lagështi hundë të fillojë të rritet në përmasa, shpesh krejtësisht bllokuar gjysmën hundës frymë e hundës, të cilat janë. Disa organe të huaja hundës përfundimisht bie përveç, razmyahchatsya ose dekompozuar plotësisht. Nëse një hundë trup i huaj ruan formën e saj origjinale, ajo mund të bëhet thelbi i gurit hundës formuar nga depozitimi i kripërave të përfshira në fshehtësi e mukozën e hundës. Kur trupi i huaj ind afat-ekzistues i hundës ashpërim mund të zhvillohet, e cila shkaktoi rritjen e lëndimit të përhershëm të mukozës. Janë zhvilluar kokrrizimin shpesh fsheh trupin e huaj hundës, duke penguar vizualizimi saj dhe diagnostifikimit.

Komplikimet e trupit të huaj nazale

Gulçim dhe të ventilimit hundës shkeljeve të shkaktuara nga organi i huaj hundës mund të shkaktojnë ndryshime inflamatore në sinuseve paranazale. Në qëndrimit të gjatë të një trupi të huaj në hundë mund të mukozës ulçerë, zhvillimit rritje polypous, nekrozë e turbinate acarohet qeskë lacrimal, shkelje të mënyrave slozoprovidnyh. Bashkimi me infeksion sekondar shkakton zhvillimin e rhinosinusitis purulent, shumë të rralla - strukturat kockore osteomielit e hundës. Në raste të rënda të trupit të huaj hundës mund të depërtoj murin e tij.

Diagnoza e trupit të huaj nazale

Në shumicën e rasteve, trupi i huaj i hundës mund të diagnostikuar në historinë mjekësore mjek bazë, rezultatet e ekzaminimit dhe zgavrën e hundës rhinoscopy të. Vështirësia në diagnozën ndodhin në fëmijët e vegjël, një histori e cila nuk mund të jetë një tregues i ndotjes me objektin në hundë. Është e kthen vështira afatgjatë hundën e trupit të huaj ekzistuese. Gjatë rinoskopii ajo nuk mund të visualized për shkak të edemë, ndryshimet inflamatore mukozale ose granulimit formuar. Në raste të tilla, për të identifikuar hundës ndjenjën e trupit të huaj duke përdorur një sondë metalike. Megjithatë, kjo vetëm tregon objekte të huaja të dendura.

Përveç kësaj, trupi i huaj në hundë mbajtur bakposev rhinorrhea, ultratingull, CT ose X-ray CT paranazale sinus scan ose X-ray e kafkë, farynhoskopyya.

Trajtimi i trupit të huaj nazale

Heqja trup i huaj i hundës duhet të mbahet sa më shpejt që të jetë e mundur, deri në atë kohë për të zhvilluar edemë dhe përgjigje inflamatore, duke penguar rrjetën e tij. Trup i huaj i hundës, mori kohët e fundit në të, mund të hiqet nga thjesht defekt. Pacienti është kërkuar të thirrni më në ajër, mbyllni gojën, mbuluar gisht flegër të shëndetshme dhe të fryj fort shtypur ajrit. Kjo metodë mund të përdoret vetëm në fëmijët më të rritur dhe të rriturit.

Në të rriturit pas një hundë defekt trup të huaj natyrisht dhe fëmijët e vegjël të prodhuar heqjen endoskopik të trupit të huaj. Në të rriturit, procedura është kryer me përdorimin e anestezi lokale në fëmijë të vegjël, kjo mund të kërkojë anestezi të përgjithshme. Në raste të rralla ku heqja endoscopic nuk është kurorëzuar me sukses, trupi i huaj hiqet me kirurgji.

Nëse është e nevojshme, të aplikojnë larje hundës zgjidhje të tjera antiseptik, varrosje pika hundë vasoconstrictor, kullimit dhe sinus Lavage, trajton komplikime.