Trupi i huaj esophageal


  • Shkaqet e ynorodno esophageal trupit
  • Simptomet e ynorodno esophageal trupit
  • Diagnoza e ynorodno esophageal trupit
  • Organet trajtim të Jashtme e ezofagut
  • Parashikimi dhe parandalimi i trupave të huaja esophageal

Në Gastroenterologji trup të huaj esophageal - shpesh fenomen mjaft i rrezikshëm. Trupi më i zakonshëm ynorodno e ezofagut janë të mëdha, copa të këqija përtyp e ushqimit (bllokime të mishit), kockat e peshkut, mishit ose perimeve, protezat, monedhat, buttons, hala, kunjat, thonjtë, etj

Gëlltitje trup i huaj mund të jenë të bllokuar në vendet e ngushtimin natyrore të tub ezofag. Shumica e trupave të huaja (sidomos objekte të mprehta) mbërthyer para ezofag apo qafës së mitrës së saj. Në ngushtimin e gjirit të ezofagut janë shpesh objekte dhe monedhat e mëdha dhe Blunt. Në pjesën skajor të trupit janë fara të mëdha pengesë nga fruta, shkurtimet e protezat mishit. Ndonjëherë ezofag mund të krijojnë gunga e ushqyese kompakt, copa chewed dobët të ushqimeve të dendura, që çon në pengimin e saj. Përafërsisht gjysma organet ezofag e huaj gjetur në pacientët e moshës mbi 40 vjet, rreth 25% - në fëmijët nën 10 vjet.

Në bateri e një trupi të huaj në ezofag mund të ndodhë bedsores, nekrozë lokale të mukozës, decubital ("puthje") ulcerat, bruising dhe dhëmbëza të mureve të saj. Një trup i huaj në ezofag lidhur me lëndime të ezofagut (nepronykayuchymy, depërtues plagët e mureve të saj), zhvillimi i inflamacionit (ezofag hnylostno, absces, mediastinitis). Gjetja trup të madh ynorodno esophageal në laring, trake mund të marrin dhe të shkaktojë asfiksi.


Shkaqet e ynorodno esophageal trupit

Kauzë të përbashkët të organeve të huaja esophageal është i nxituar duke pirë sasi të mëdha të ushqimit dhe përtypjes e saj të keq, duke folur ose duke qeshur, ndërsa të hahet, duke marrë objekte të huaja ngrënë në përgatitjen e saj të pakujdesshëm.

Në pacientët e moshuar a organet e jashtëm të ezofagut mund të jenë protezat lëvizshëm fiksimit të tyre të varfër. Përveç kësaj, organet e huaja mund Zastroyu në sëmundjet e ezofagut - prania e kufizimeve, djegiet, formacionet e tumorit, diverticula, çrregullime funksionale. Rreziku i trupit të huaj në ezofag lind nga zakonet rrobaqepës, këpucarë, marangozë të mbajtur gojën gjatë objekteve të ndryshme (hala, clips letër, thonjtë), fëmijët nga pakujdesia vënë në rastësor gojën tuaj, artikujt jo-ushqimor.

Simptomet e ynorodno esophageal trupit

Prania e një trupi të huaj në ezofag mund të tregojnë simptome lokale dhe të përgjithshme të shkaktuara nga madhësi, formë, vendndodhjes dhe kohëzgjatjes së objektit në të.

Shenjat e para ynorodno trupi esophageal mund të ndiheni të compression dhe dhimbje të fytit, dhe ezofag bashku epigastrike Associated me ezofahospazmom. Shfaqja e disfagia shkallë të ndryshme tregon mbivendosje të pjesshëm ose të plotë të lumen të ezofagut. Kur esophageal pengim trup i huaj ndodh vjella, regurgitation e lëngjeve dhe ushqimit që janë mbivendosje mbi vendin, hypersalivation, takikardi, dobësi. Kur compression i laring dhe trake vërejtur ngjirurit e zërit, frymëmarrjes stridoroznym, shenja të dyspnea, cianozë. Hyrje më të rrezikshme të trupit të huaj në ezofag te fëmijët. Kjo shpesh zhvillon sindromi respirator si kollë, gulçim, simptomat e imët guri rreme. Pacientët me trup të huaj esophageal për të kaluar një pozicion të fiksuar në kokë i butë, paksa e hapur gojën.

Bateria e një trupi të huaj në ezofag shoqërohet nga ethe, përkeqësimi i gjendjes së përgjithshme për shkak të zhvillimit të inflamacionit purulent - periezofahita, mediastinitis. Vrimë e trupit ezofag mprehtë huaj duket dhimbje të mprehtë që rrit me gllabërim, ënjtje të indeve të buta të qafës, kërcitje gaz; mund të jetë i komplikuar nga formimi i esophageal-tracheal fistula, zhvillimin e emfizemë nënlëkurës dhe pneumatoraks. Lëndimet e trupit të huaj anije të esophageal mëdha (aorta, arterie karotide) të çojë në të vjella të përgjakshme, gjakderdhje e harlisur dhe vdekjes.

Diagnoza e ynorodno esophageal trupit

Kur vlera esophageal trup i huaj diagnostike duhet të shënojë të manifestimeve klinike, ekzaminimi i faring, laring dhe qafës, ezofag dhe x-ray rezulton Esophagoscopy. Është e rëndësishme për të hetuar integritetin e mureve esophageal tub dhe thellësinë e lëndimeve të mundshme për të përcaktuar nevojës, fushëveprimin dhe urgjencën e kirurgjisë.

Nëse dyshoni se një trup i huaj është ekzekutuar radiographs rrafshnaltën e ezofagut në dy projeksione. Shumica organet esophageal huaj (objekte metalike, të mëdha pule ose mish kockat) - i errët, zbuluar kështu lehtë. Renthenonehativny dhe kontrast trupat e huaja të ulëta në ezofag duke treguar x-ray të ezofag me barium apo jodit që përmbajnë droga, apo në provim plotësues (fistulography, CT, ekografi, etj). Holding Esophagoscopy me saktësi të përcaktuar natyrën e subjektit, nivelin e, vlerësojnë murin integriteti ezofahealnoy.

Është e nevojshme për të siguruar diagnozën diferenciale nga trupi esophageal ynorodno ezofag akute, ezofahospazmom, Ulçera në stomak e ezofagut, si dhe të sëmundjeve në të cilat paraliza e muskujve të vërejtura faring (polio, difterisë). Kur diagnoza ynorodno trupit mund të jetë lezione organike e ezofagut (prani të ulcerat, kritikave, tumoret, hernias, diverticula).

Organet trajtim të Jashtme e ezofagut

Trupi i Jashtëm patologji esophageal bëjë me emergjencë dhe kërkon endoskopike të menjëhershme heqjen apo metodë kirurgjike. Metoda e heqjes varet trupin natyra ynorodno, ngjitje te saj tek muret, praninë e dëmtimit të ezofagut. Në disa raste është e mundur strategji konservatore trajtim të organeve të huaja esophageal destinuara anesthetics obvolakyvayuschyh, antibiotikët, sulfonamides, furatsillina lokal të ujitjes, dietë.

Heqjen endoskopike e ezofagut trupit të huaj shpenzojnë Esophagoscopy vështirë apo fleksibël (fibroezofahoskopa): Procedura rriturit kryhet nën anestezi lokale në fëmijët dhe pacientët emocionalisht ndryshueshme - nën anestezi të përgjithshme, administrimin e relaxants muskujve dhe trakeale intubacion. Vizualisht kontrolluar çfarë ndodh kryej ynorodno kapjen pincë të veçanta të trupit dhe të nxjerrë me kujdes nga ezofag veç e veç dhe së bashku me endoscope. Pas largimit të trupit të huaj esophageal kryerjen e mbikëqyrjes kontrast radiografi për të zbuluar shenjat e mundshme të vrimë e murit të saj. Në një ezofag cekët plagë (më pak se 0,5 cm defekt, masë me të meta në 0,8 cm) është administruar antibiotik detyrueshme me përjashtim të ushqyerit enteral, Lavatrice defekt apo një lëvizje të rreme.

Nëse ju nuk mund të hiqni në trup të huaj duke përdorur Esophagoscopy, dështimin e trajtimit konservativ, vrimë të thellë apo gjakderdhje kirurgji esophageal janë të ndryshme. Në varësi të lartësisë së fiksimin trupin ynorodno në ezofag kryejnë ezofahotomiyu, mediastinotomy, e ndjekur nga laparotomy aktive hapësirë ​​kullimit paraesophageal aspiratës dhe rehabilitimin e vatrave inflamatore. Pas operacionit për trupin esophageal ynorodno emëruar nga dhe trajtim anti-inflamator detoxification intensive, të ushqyerit përmes një tub në të ardhmen - dietë të lehta.

Parashikimi dhe parandalimi i trupave të huaja esophageal

Prognoza për diagnozën e hershme dhe largimin në kohë të trupit të huaj esophageal është zakonisht i favorshëm; në rastin e vrimë e mureve të saj, zhvillimin e inflamacionit purulent - mund të jetë serioze. Vdekshmëria në trupat e huaja esophageal është 2%.

Parandalimi i hyrjes së trupave të huaja në ezofag është të zhvillojë sjelljen e duhur të hahet (të hahet ngadalë, përtypet atë tërësisht, dhe kështu me radhë.), Është ulur protezat lëvizshëm dhe largimin e tyre nga goja gjatë natës. Nuk lejohet uderzhyvanyyu objekte të huaja gojës rastësisht të gëlltiten. Për të shmangur traumat e fëmijërisë mbikëqyrjen e kërkuar të fëmijëve, përjashtimin e tyre nga lojrat artikuj të vogla.