Fatkeqësi


  • Karakteristikat e patogjen
  • Plaga Klasifikimi
  • Simptomet e derrave
  • Diagnoza e murtajës
  • Trajtimi i Sëmundje
  • Prognozë për sëmundje epidemike
  • Parandalimi i murtajës

Murtaja është sëmundje akute infektive transmetohet kryesisht nga transmyssyvnoho mekanizëm duket i fryrë nyjet limfatike, mushkëritë, dhe organet e tjera me Sero-hemorragjike natyrës ose ndodh në formë septik. Plaga përket një grupi të infeksioneve veçanërisht rrezikshme.

Karakteristikat e patogjen

Yersinia pestis është një anaerobe fakultativ shufra në formë bakteret Gram-negative fikse e familjes Enterobacteriaceae. Yersinia pestis mund të gjatë të mbetet i zbatueshëm në sekrecionet e njerëzve të sëmurë, kufoma (në plehut organik bubonic iersiniy të jetojnë deri në 20-30 ditë, Kufomat e kafshëve të ngordhura dhe të njerëzve - deri në 60 ditë), toleron ngrirjes. Për të faktorëve të mjedisit (rrezet e diellit, oksigjenit atmosferik, ngrohjes, ndryshimet në aciditetit, dezinfektimit), kjo baktere është mjaft i ndjeshëm.


Rezervuar dhe burim i murtaja - brejtësit e egër (marmots, polevku, gerbil, pikas). Ndryshme rezervuar vatra natyrore mund të shërbejë lloje të ndryshme të brejtësve në zonat urbane - kryesisht minjtë.

Qentë Resistant plagë njerëzore janë një burim i patogjen për pleshtat.

Në raste të rralla (me murtajën pneumonike, ose me kontakt të drejtpërdrejtë me pleh organik bubonic) mund të jetë një burim i njeriut infeksionit, pleshtat mund të merrni edhe agjent shkaktar i pacientëve septike murtajës.

Shpesh infeksioni ndodh direkt nga kufomat murtajës.

Murtaja është transmetuar përmes një shumëllojshmëri të mekanizmave, përfshirë edhe vendin e parë e zënë transmetueshëm. Transportuesit e patogjeneve pllakos pleshtat dhe ticks janë disa specie. Pleshtat infektimit të kafshëve që bartin migrimin patogjen, përhapjen dhe pleshtat. Njerëzit infektohen kur rubbed në lëkurë kur kruarje jashtëqitje plesht. Insektet mbeten infektive për rreth 7 javë (ka dëshmi pleshtat ngjitëse në protYazhenyy vit).

Infeksioni fatkeqësia mund të ndodhë përmes kontaktit (përmes lëkurës së dëmtuar kur bashkëveprojmë me kafshët e ngordhura, kufomat e të përpunimit, të përgatitjes prej lëkure, etj), ushqyes (përdorimi i mishit të kafshëve të sëmura për ushqim).

Njerëzit kanë një sensibilitet absolute e natyrshme për infeksion, sëmundje zhvillon gjatë infeksionit me çdo mjet dhe në çdo moshë. Imuniteti Postinfectious relative, kështu infeksioni nuk është i mbrojtur, por rastet e dyta plagë zakonisht ndodhin në mënyrë më të lehtë.

Plaga Klasifikimi

Murtaja është klasifikuar nga forma klinike varësisht nga simptomat preferenciale. Ka formë lokal, dhe i përgjithësuar vneshnedisseminirovannye.

Plaga lokal është i ndarë në lëkurë, dhe lëkurë-bubonike bubonike, plaga është e përgjithësuar fillor dhe të mesëm-septik, formë vneshnedisseminirovannaya është i ndarë në fillore dhe të mesme-të mushkërive, dhe - zorrëve.

Simptomet e derrave

Periudha e inkubacionit e murtajës në mesatare zgjat rreth 3-6 ditë (maksimum 9 ditë). Me epidemi masive ose në rast të përgjithësuar periudhe forma inkubacionit mund të reduktohet në një - dy ditë.

Getting sëmundje akute karakterizohet me zhvillimin e shpejtë të etheve, të shoqëruar nga dridhura mahnitëse, sindromi i rëndë dehje.

Pacientët mund të ankohen për dhimbje në muskuj, nyje, rajon sakrale. Të vjella (shpesh - me gjak), etje (e dhimbshme). Nga orët e para pacientë janë të shqetësuar, mund të shënojë perceptimin çrregullim (deluzione, halucinacione). Koordinimi i shqetësuar, humbja e gjuhës ekspresive. Dukshëm më pak përgjumje dhe apati të ndodhë, pacientët bëhet më i dobët deri sa është e pamundur të rritet nga shtrati.

Pacientët Personi fryrë, hyperemic, sclera injectable. Në lezioneve të rënda hemorragjike vërejtur. Një tipar karakteristik është plagë "shkruaj atë" - thatë, thickened, i mbuluar dendur me shtresë të ndritshme të bardhë. Ekzaminimi fizik tregon takikardia të shënuar, hipotension progresive, dyspnea, dhe oliguria (deri në anuria).

Në fillim të këtij murtaja foto simptomatike është vërejtur në të gjitha format klinike të murtajës.

Forma e lëkurës duket si një smerald në penetrimin e patogjen. Smerald përparon, duke kaluar me sukses fazat e mëposhtme: së pari, hyperemic, pustules edematous lëkurës formuar (e shprehur të dhimbshme, napolnenom përmbajtje hemorragjike), i cili pas hapjes lë ulçerë me tehe të larta dhe të poshtme të verdhë. Ulçerë ka tendencë të rritet. Së shpejti ajo formuar qendrën e një eschar zezë nekrotike, shpejt mbush tërë pjesën e poshtme të ulçerë.

Pas refuzimit të kore shëron antraksi, duke lënë mbresë të përafërt.

Formë bubonike është forma më e zakonshme e murtajës. Tambourine quajtur ndryshuar në mënyrë specifike nyjet limfatike. Kështu, në këtë formë të infeksionit manifestimit dominuese klinike të një akteve rajonale kundër futjes patogjen lymphadenitis qelbëzues. Drum, zakonisht i vetmuar, në disa raste, mund të ketë të shumta. Vërejtur së pari në limfatike dhimbje nyja, pas 1-2 ditësh prekje janë nyjet limfatike zgjeruar pa dhimbje, fillimisht të dendura, me progresion të zbutur qëndrueshmëri i butë, bashkimin në një bashkim të vetëm indet përreth konglomerat. Zhvillimet më tej dajre mund të çojë në të dy resorption e vet dhe formimin e sklerozes terren ulcerat apo nekrozë.

Lartësia e sëmundjes zgjat për një javë, pastaj një periudhë e convalescence, dhe simptomat klinike gradualisht largohem.

Pamja dhe forma bubonike është karakterizuar nga një kombinim i manifestimeve lëkurore të limfadenopati.

Plaga lokal mund të përparojë në formën septike pulmonar mesëm dhe të mesëm. Kursi klinik i këtyre formave është e ndryshme nga homologët e tyre origjinale.

Formë Primar-septik është rrufe, pas inkubacionit më e shkurtër (1-2 ditë), është karakterizuar nga rritja e shpejtë e dehje të rëndë, sindromi i rëndë hemorragjike (hemoragji të shumta në lëkurë, mukozës, konjuktiva, zorrëve dhe gjakderdhje renale), zhvillimi i shpejtë i infektive shoku toksik.

Plaga septike pa ndihmën e duhur mjekësore në kohë përfundon në vdekje.

Forma primar pulmonar ndodh kur aerogenic nga infeksioni, periudhës së inkubacionit ndërsa gjithashtu ngushtim mund të jetë disa orë ose dy ditët e fundit. Getting të mprehtë, karakteristikë e të gjitha formave të murtajës - në rritje dehje, ethe. Simptomat pulmonare manifestuar nga i dytë - ditë e tretë e sëmundjes: kollë të rënda rraskapitës vërejtura, e para me një qelqtë transparente të mëvonshëm - me pështymë i lehtë përgjakshme, është një dhimbje gjoksi, gulçim.

Intoksikim progresive kontribon zhvillimin e sëmundjeve akute kardiovaskulare. Rezultati i kësaj gjendje mund të jetë gjumë i rëndë e mëtejshëm dhe gjendje kome.

Forma e zorrëve është e karakterizuar nga dhimbjet intensive të mprehtë në bark me ethe të rënda dhe dehje e përgjithshme, u bashkuan shpejt nga të vjella të shpeshta, diarre. Stol me bollëk, të përziera me mukozë dhe gjak. Shpesh - tenesmus (thirrje e dhimbshme për të pastroj). Duke pasur parasysh infeksione të përhapura të dytë-intestinale, tani nuk ka zgjidhur pyetjen: a ka një formë të veçantë të sëmundjes murtaja e zorrëve që e zhvilluar si rezultat i depërtimit të mikroorganizmave në zorrë, dhe kjo është e lidhur me aktivizimin e florës zorrëve.

Diagnoza e murtajës

Për shkak të rrezikut të veçantë të infeksionit dhe sensibilitet shumë të lartë ndaj mikroorganizmave, poshtërim është kryer në një laborator të pajisur posaçërisht. Mbledhja e materialit të prodhuar nga bubonov, xhevairi, ulcerat, gëlbazë dhe mukozë nga orofaringut. Izolimi i virusit të jetë e mundur nga gjaku. Testi specifik bakteriologjik diagnostikues përdoret për të konfirmuar një diagnozë klinike apo gjatë zgjatura pacientëve intensive ethe në zjarr epidemiologjik.

Diagnoza serologjik i murtajës mund të bëhet me Phragmites, ELISA, RNAT, RNAH dhe RTPHA.

Alokimi i mundshëm i Yersinia pestis ADN-së nga PCR.

Metodat jo-specifike diagnostike - gjak, urinë (foto njohur i lezione akute bakteriale), formë pulmonare - X-ray e mushkërive (pneumonia duke treguar shenja).

Trajtimi i Sëmundje

Mjekimi kryhet në departamentet e specializuara të spitalit infektiv, në një izolim të rreptë.

Terapi shkakor është kryer agjentët antibacterial në përputhje me formularin klinike të sëmundjes. Kohëzgjatja e kursit merr 7-10 ditë.

Në formën e përshkruar lëkurore trimoxazole, bubonike - Chloramphenicol vena me streptomicinet. Ju gjithashtu mund të përdorni antibiotikët tetracycline. Tetracycline ose doxycycline plotësohet me kompleksin Streptomicina chloramphenicol me pneumoni murtaja dhe sepsë.

Terapi jo-specifik përfshin masa komplekse detoxification (gemodez infuzion intravenoz, reopoliglyukinu, albumin, plazma) të kombinuara me detyruar diuresis, vegla që përmirësojnë microcirculation (trental me SOLCOSERYL, Picamilon). Nëse është e nevojshme, i emëruar bronholytycheskye kardiovaskulare do të thotë drogë antipiretik.

Prognozë për sëmundje epidemike

Aktualisht në spitale moderne në aplikimin e agjentët antibacterial vdekjeve nga murtaja është mjaft i ulët - jo më shumë se 5,10%. Kujdes herët mjekësor, parandalimin ndihma përgjithësim shërim pa pasoja të rënda. Në raste të rralla, mjerimi i rastit zhvillimin sepsë (plagën rrufe), i cili i përgjigjet dobët për të diagnostikimit dhe terapisë, shpesh përfundon me një vdekje të shpejtë.

Parandalimi i murtajës

Aktualisht, në vendet e zhvilluara infeksioni është pothuajse mungon, kështu që masat kryesore parandaluese për qëllim për të përjashtuar importimin e patogjene rajoneve të rrezikshme epidemiologjike dhe rehabilitimin e vatrave natyrore.

Vaksinimi specifike parandaluese është të jetosh vaksinë plaga është bërë publike në zonat me situatë të pafavorshme epidemiologjike (prevalenca e brejtësve mjedisit murtaja, kafshët shtëpiake rastet e infeksionit) dhe për ata që do të rajoneve me rrezik të lartë të infektimit.

Identifikimi i pacientëve me sëmundje epidemike është një tregues për veprime urgjente për të izoluar atë.

Kur detyruar kontakt me pacientët që përdorin mjete për parandalimin individual - kostumet anti.

Personat e kontaktit janë vërejtur për 6 ditë në kontakt me pacientët me antibiotikë formë pneumonike e murtajës kryhet profilaktike.

Shkarkimi i pacientëve nga spitali mbahen jo më herët se 4 javë pas kurë klinike dhe teste negative bakteriovydelitelstva (për formën pulmonare - pas 6 javësh).