Lëkurë e ndjeshme


  • Llojet e ndjeshmëri e lëkurës
  • Fads lëkurës të ndjeshme
  • Mekanizma të brendshëm për mbrojtjen e lëkurës
  • Faktorët e jashtëm u rrit ndjeshmërinë e lëkurës
  • Si të jetojmë me lëkurë të ndjeshme

Nën përkufizimin e "lëkurë të ndjeshme" do të thotë llojin e lëkurës të prirur për nervozizëm dhe përgjigjet paparashikueshme ndaj agjentëve të përditshme jashtëm dhe të brendshëm. Lëkurë të ndjeshme mund të reagojnë për të manifestimeve të jashtme të tyre e lodhje, stresi, mungesa e gjumit, era e ftohtë, ujë dhe kozmetike. Ajo i nënshtrohet masës së marrjes, skuqje, flaking, i nxituar itchy pamjen vogël.

Lëkurë hypersensitivity shpesh vuajnë seksit të drejtë me flokëverdhë apo flokë të kuqe, një lëkurë të hollë transparente, blu, gri ose sytë e gjelbër. Kjo lëkurës është shprehur dobët shtresë corneum pigment pak e gjëndra dhjamor të fshehtë të mjaftueshme yndyrë. Kjo e bën lëkurën të ndjeshme veçanërisht të pambrojtur ndaj stimujve të jashtëm dhe streset e brendshme. Sipas anketës, problemit sensebilnoy, dmth i ndjeshëm fytyrën për lëkurë të 2/3 banor i Europës Qendrore.

Ndjeshmëria ndaj stimujve të ndryshme (Kozmetikë, kushtet klimatike, neuro-psikologjike të stresit) është ngatërruar shpesh me alergjik ose çdo sëmundje, të tilla si rosacea ose dermatit seborrheic. Megjithatë, në qoftë se reaktivitet i lëkurës shfaqet papritmas, pa shkaqe të plota, më e mundshme është fjala për lëkurë të ndjeshme.


Llojet e ndjeshmëri e lëkurës

Shkaqet e rritjes së ndjeshmërisë së lëkurës, formuan bazën për klasifikimin e llojeve themelore.

  1. Papritmas u shfaqur, vazhdoi për disa kohë, dhe është gjithashtu kusht ashpër mbindjeshmëri të lëkurës. Kusht i detyruar reaktive se trupi pas përjetuar lëndime neuropsikiatrike, sëmundje ose ilaçe.
  2. Ndjeshmëria e lëkurës ndodh kundër sfondit e sëmundjeve të organeve të brendshme (zakonisht traktit gastrointestinal), infektive, alergjik, lëkurës ose endokrin sëmundjes, crregullimeve te sistemit imun. Decrease reaktivitetin e lëkurës pas largimit të sëmundjes themelore.
  3. Rritur ndjeshmëria e lëkurës të shkaktuara nga kujdesit jo të duhur, duke përdorur kozmetikë të gabuar ose produkte kozmetike të cilësisë së dobët.
  4. Ndjeshmëri e lëkurës për shkak të karakteristikave të tij të lindura - thatë, finesë, dobësi, mungesë e pigmentim mbrojtëse. Kjo lëkurë - fati i flokëverdhë dhe gruas kuqe me flokë me sy gri-blu apo të gjelbër. Pothuajse çdo stimuj të jashtëm (për ngrohje ose ujë të ftohtë apo të diellit, erës apo pluhuri dhe kështu me radhë. E.) Mund të shkaktoj reagimin e saj. Ky lloj lëkurë të ndjeshme kërkon mirëmbajtje të kujdesshëm duke përdorur ushqyesve dhe krem ​​mbrojtëse.

Nëse dy rastet e fundit, lëkura e mjaftueshme për të siguruar kujdes të duhur, mundësitë e para dhe të dyta të kërkojë heqjen e shkakton ndjeshmëri.

Fads lëkurës të ndjeshme

Shtresa e sipërme me brirë e epidermë funksion është pengesë kryesore për depërtimin e agjentëve të dëmshme në lëkurë. Rritur ndjeshmëria e lëkurës të shkaktuara nga hedh lëng i corneum shtrese e veshje e guaskës dhe shkaktuar ulje të funksionit pengesë. Mbrojtja e pamjaftueshme nga ndikimet negative të jashtme kryesore të depërtimit lirisht në lëkurë e stimujve të ndryshëm të jashtëm. Funksioni mbrojtës i lëkurës dhe të sigurojë qelizat imune të lëkurës dhe funksionimin normal të djersës dhe gjëndra dhjamor.

Ndjeshmëria nuk është shkaktuar gjithmonë nga tipare të lindura strukturore. Ndonjëherë, duke u përpjekur për të përmirësuar pamjen e tyre, ne, pa e ditur atë, e vë në lëkurën tuaj të panevojshme efektet e këqia. Scrubs exfoliating, peels kimike, maska ​​dhe krem ​​me acide dhe retinoids, eksperimente për zgjedhjen e kozmetikës të ndikojë negativisht në gjendjen e corneum shtrese dhe më shumë lëkurë stonshuyut. Dhe një moment gjobë në vend të efekt pritet në lëkurë shfaqen skuqje dhe acarim. Po, ne jemi në mënyrë të pandërgjegjshme mund të transformojë lëkurën tuaj në të ndjeshme.

Zonat më të rrezikuara janë fytyra e strukturës anatomike të hollë të lëkurës apo me barrierë të reduktuar lipidet. Kjo është zona e trekëndëshit dhe zonën nasolabial rreth syve - zakonisht shpesh ka acarim të lëkurës.

Mekanizma të brendshëm për mbrojtjen e lëkurës

Skin pengesë

Rregullatori humbje të ujit përmes lëkurës është corneum shtresë e veshje e guaskës. Ai e mban lagështi e nevojshme, duke parandaluar thatësi e tepërt. Lëkura e thatë rezulton në uljen e funksionit pengesë dhe shërben si një faktor predispozues të ndjeshmërisë së saj. Ajo është e ekspozuar shumë për ndikimin negativ të stimujve të jashtëm (të traumës, kimikateve, agjentët infektive) dhe përgjigjet ndaj tyre hypersensitivity.

Sebum

Një faktor tjetër i rëndësishëm është sebum mbrojtëse sekretuar nga gjëndra dhjamor. Formuar në film sipërfaqe të lëkurës lipideve zbut dhe e mbron lëkurën nga dëmtimi dhe depërtimit të infeksionit. Ndarja joadekuate e sebum gjithashtu çon në pengesë dhe lëkurë të thatë të ulur. Megjithatë, shkarkimi i tij i tepruar rrit ndjeshmërinë e lëkurës, kështu që përbërësit individuale të sebum (acidet yndyrore, squalene) mund të shkaktojë iritim.

Niveli i aciditetit të lëkurës

Indeksi më i mirë i bilancit acid-bazë e lëkurës është e pH = 5,5. Ky nivel i aciditetit është ruajtur nga funksioni normal të gjëndrave të djersës. Përveç kësaj, djerse është roli mbrojtës - neutralizon mekanike, kimike, e ndotjes microbial e lëkurës. Indeksi shkelje pH në shkaqet acid loosening e veshje e guaskës dhe rrit ndjeshmërinë e lëkurës.

Faktorët e jashtëm u rrit ndjeshmërinë e lëkurës

Disa substanca janë përdorur shpesh për procedurat kozmetike apo janë pjesë e kozmetikës, mund të provokojnë ndjeshmërinë. Këto përfshijnë retinoids - derivatet e vitaminës A. retinoids përdorura në dermatologji dhe për të përmirësuar gjendjen e lëkurës dhe trajtim të sëmundjeve të caktuara të lëkurës. Efekti më i zakonshëm anësor i retinoids është e thatë, flaking dhe skuqje, dhe zgjatet përdorimi i tyre është i ndjeshmërisë veçantë. Substancat, rrit ndjeshmërinë, gjithashtu përfshijnë oksid salicili, alfa acidet hydroxy (AHAs).

Disa nga përbërësit e kozmetikës efekteve biologjike dhe sintetike të lëkurës allergization shkaktojë dhe dermatit kontakti. Kjo, nga ana tjetër, të çon ndjeshmëri në rritje të lëkurës. Ndër përbërësit bimor shkaku më i shpeshtë i kontakt dermatit alergjik ekstrakte Arnica, rozmarinë, kumak, vaj Sandalwood. Me substanca sintetike të provokojë preservatives alergjike reagimit të lëkurës, aromat, lanolinë, emulsifiers, vitaminë E, glycol propylene, etj

Si të jetojmë me lëkurë të ndjeshme

Zot keni lëkurë të ndjeshme të vuajë shumë probleme dhe shqetësime të tjera që kanë të bëjnë për t'u kujdesur për të. Para se njerëzit me fytyrë të ndjeshme të lëkurës jo vetëm një problem kozmetike, por kërcënimi i dermatoses ndryshme. Megjithatë, deri më sot, Lëkurë e ndjeshme nuk është një dënim, për të cilat ne duhet të pranojmë. Ajo vetëm kërkon më shumë të plotë dhe me kujdes kazhdodnevno kujdesin dhe përzgjedhjen e duhur të kozmetikës për llojin e lëkurës.

Lëkurë të ndjeshme ka nevojë për mbrojtje të vazhdueshme dhe lagështi. Për të siguruar një mbrojtje të tillë do të Cosmetic vetëm për këtë lloj të lëkurës. Përparësi duhet t'i jepet kozmetika markë, provuar cilësi të përsosur. Ju duhet të zgjidhni mjete të tilla që janë ideal për ju dhe gjithmonë përdorin këtë grim. A nuk e drejtuar në peels, Mezoterapia, maska ​​mbulesë dhe procedurat e tjera irrituese e lëkurës.