Lëkura dhe dhjami platformë


  • Lëkurë Klasifikimi belly yndyrë deformim
  • Korrigjim plastike e lëkurës deformime yndyrë bark
  • Metodat për heqjen e lëkurës dhe yndyrë kalata
  • Komplikimet e deformimit plastik korrigjim barkut

Skin dhe deformim belly yndyrë (lëkurë dhe yndyrë platformë - «panniculus») karakterizohet zhirovymy dhe çdo tepricë e murit të barkut dhe ptosis tyre shqiptuar, e cila duket si një lartësi të madhe folds. Lëkura dhe dhjami platformë mund të bjerë në ijë dhe kofshët, duke shkaktuar zhvillimin e nxituar pelenë në folds e lëkurës, kruajtje, iritim, erë të pakëndshme. Gjymtuar yndyrë lëkurës bark platformë nuk mund të fshehin tualete me kujdes podobrannymy, kjo është një pengesë në punët e përditshme, jetën të vështirë dashuri, duke çuar në pasiguri dhe zakompleksovanosti.

Me deformim të lëkurës yndyrë belly fytyrë, të dy gratë dhe burrat kanë më shumë gjasa të jetë i trashë ose kanë rënë kohët e fundit shumë kilogramë. Lëkurë Arsim Gratë dhe yndyrë platformë mund të shkaktohet nga shtatzënia, e cila rezultoi në një mosveprim ishte mëparshëm barkut mur dhe Dallimet recti. Pas dorëzimit kirurgjikale me seksion cezariane është sagging lëkurës dhe yndyrë folds mbi shtresë. 

Trajnuar, tucked mirë deri belly është sipërfaqja i ngushtë anësore të trungut me një kthesë të theksuar në bel; podchrevnoho butësisht konveks dhe zonë të butë konkav nadchrevnuyu qendër të barabartë patheksuar e abdomen; i përcaktuar mirë edge muskujt drejtë.


Mur i mirë elastik barkut, dhe dobësia e tyre, veçanërisht pas luhatjeve të shpeshta në peshë ose shtatzanisë çon në formimin e të ashtuquajturës platformë të lëkurës-yndyrore të lëkurës dhe nënlëkurës yndyrë. Nëse kjo ndodh, atëherë të hequr qafe të lëkurës dhe yndyra platformë nuk do të ndihmojë edhe dietë më të rrepta apo ushtrim i zellshëm. Hiq lëkurë dhe yndyrë tendosje mbrapa dhe stomak formë të sheshtë sot ju mund të drag abdominoplasty dhe mundësitë e tij të ndryshme.

Lëkurë Klasifikimi belly yndyrë deformim

Ashpërsia e lëkurës deformim plastik belly yndyrë kirurg vlerësuar madhësinë e lëkurës dhe yndyrë platformë. Më shumë lëkurë dhe yndyrë aeroportit, operacion teknikisht i vështirë i ardhshëm dhe gjasat më të lartë të komplikimeve. 

Në fazën e parë të deformimit lëkurës barkut dele kalata yndyrë poshtë në zonën pubike, e dyta - në organet gjenitale. Faza e tretë është karakterizuar nga ulja lëkurën dhe yndyrë platformë për të tretën e sipërme të kofshës, i katërt - në mes të kofshës. Shkalla e pestë korrespondon për të arritur lëkurë-yndyrore platformë e gju.

Korrigjim plastike e lëkurës deformime yndyrë bark

Para se të vendoset për të tillë një operacioni të ndërlikuar dhe traumatike si abdominoplasty, është pezullimi i nevojshëm i të mirat dhe të këqijat. Nëse pacienti ka vendosur një herë dhe për të gjithë për të pjesë me lëkurë-yndyrë platformë, atëherë është e rëndësishme të dini se pas operacionit në stomak mbetet mbresë të gjatë dhe të mirë të dukshme.

Zgjedhja e metodës së korrigjimit të lëkurës deformime yndyrë belly është nga kirurg operativ. Për të hequr lëkurën dhe yndyra aeroportit përdoret zakonisht pannikulektomiya (dermatolipektomiya) - kirurgji për të hequr lëkurën dhe yndyra e tepërt. Pannikulektomiya varësi prova mund të kryhet vetëm ose në kombinim me abdominoplasty. Nëse Liposuction vetëm largon yndyrë të tepërt, ndërsa barku plastik i kryer si hequr lëkurën dhe yndyra e tepërt dhe forcimin e muskujve, është heqje pannikulektomiya e lëkurës-folds e yndyrë në bark. Holding pannikulektomiy mund të kombinohet me heqjen e diskale ose hysterectomy. 

Të dhëna për indet plastike korrigjim deformim të barkut është prania e kalata lëkurore yndyrë ndryshme diplomë, zakonisht në pacientët të cilët janë të trashë ose kishte pësuar humbje peshe masiv. Para operacionit pesha e pacientit duhet të jetë i qëndrueshëm për të paktën një vit, e rekomanduar dietë dhe të kryejnë ushtrime të veçanta. Nëse pacienti pasur një operacioni për të zvogëluar volumin stomak, ai duhet të përmbahet nga barku plastike gjatë vitit. 

Metodat për heqjen e lëkurës dhe yndyrë kalata

Operacioni pannikulektomiy kryer në një spital dhe është kryer nën anestezi të përgjithshme. Kohëzgjatja e saj është disa orë. Pas operacionit, pacienti duhet të qëndrojë në detyrë për një mesatare prej një jave.

Kur pannikulektomiy kryer seksion dy operativ: vertikale - nga fund i kafaz i kraharorit të kockës pubike dhe horizontal - në zonën pubike, e cila heq lëkurën e tepërt dhe indit yndyror. Pastaj patches lëkurës sewn në tub plagë kullimit vendosur kap në qepje postoperative fashë pa mikrobe është aplikuar.

Mbajtur Postoperatively ndryshim të rregullt salcë, nëse është e nevojshme, hyri qetësues, ju lutem. Pacienti është e rekomanduar që të veshin një fashë të përhershëm mbështetës për dy muaj dhe e ndaluar të heqë ngarkesën peshon më shumë se 4 kg.

Nëse është e nevojshme, forcimin muskujt e barkut e pacientit me lëkurore abdominoplasty platformë yndyror kryer të dy veç e veç dhe veç kësaj me Liposuction barkut të përmirësimit lehtësim trupit. Yndyrë të vogla nënlëkurës mund të hiqet duke përdorur miniabdominoplastiky cila lë mbresë prapa më pak postoperativ. Ndonjëherë në mënyrë që të zvogëlojë sasinë e Liposuction barkut është e mjaftueshme. 

Abdominoplasty në prani të mbuluar yndyrë lëkurore kryer nën anestezi të përgjithshme për shënimin e mëparshme me qasje në bark të ulët. Duration abdominoplasty është zakonisht 2-3 orësh miniabdominoplastiky - 1-2 orë.

Gjatë operacionit për mëparshëm murit të barkut formuar lëkurë-yndyrë panik, duke eliminuar muskujt mospërputhje definuar dhe vysikayutsya lëkurën dhe yndyra e tepërt. Para suturing plagën instaluar kanalizimin e hollë (3-4 mm) silikoni. Plaga qepi shtresat e mbulesë qepje vazhdimisht intradermal.

Pas operacionit, ju duhet të veshin FA SHAT compression apo rrobat gati 2 muaj. Qepje shpërndajë vetë brenda dy javësh.

Pas zbehet mbresë rreth gjashtë muaj postoperative, bëhet e butë dhe në krahasim me lëkurë. Veprojnë në damar abdominoplasty të gjatë që lidh kreshtë çapokor mësipërme zemër. Miniabdominoplastika lënë shtresë vetëm mbi zonën pubike. Scars pas abdominoplasty lehtë të fshehura nën të brendshme ose kostum banje.

Komplikimet e deformimit plastik korrigjim barkut

Çdo metodë e korrigjimit plastik të lëkurës bark deformim yndyrë mund të jetë i komplikuar me infeksion plagë, gjakderdhje, formimit siromy (akumulimit osumkovannoho e lëngjeve të qartë në plagë), formimin mbresë unaesthetic, humbje të përkohshme të ndjeshmërisë në seksionin operativ.

Hiq lëkurës dhe yndyrë platformë metodë kirurgjike jep rezultate të shkëlqyera në të shumtën e rasteve ruan efekt të qëndrueshme, që i nënshtrohen një dietë të ekuilibruar.