Elb


  • Arsyet për këto elb
  • Klasifikimi i elbi në sy
  • Simptomet e elb në sy
  • Komplikimet elbi në sy
  • Diagnoza e elb në sy
  • Trajtimi i elbi në sy
  • Parashikimi dhe parandalimi i elbi në sy

Elb (hordeolum) është sëmundja më e zakonshme e shekullit në oftalmologjisë. Sipas statistikave, mbi jetën e elbit me sy të përballet me 80% të popullsisë. Sëmundja është më e zakonshme në fëmijë dhe të rriturit e moshës 30-50 vjet. Elb karakterizohet nga inflamacion akut purulent të shkaktuar nga infeksioni bakterial dhe të zhvillojnë në follicles qerpik flokëve dhe gjëndra dhjamor ngjitur. Mbani në mend se elb në mendje - nuk është vetëm një problem kozmetike, por një sëmundje që në vetë-trajtim mund të çojë në komplikacione të rënda septike apo proces kronik. Nën maskën e elbit mund të fshehin sëmundjeve të tjera moshë - halyazyon, cysts, tumoreve shekulli.

Arsyet për këto elb

Arsyeja për elbin qëndron infeksion bakterial në 90% të rasteve - Staphylococcus aureus. Në disa raste, shkaku rrënja e elbi mund të jetë marimangat Demodex që jetojnë në qerpikët ose kërpudhave. Depërtimi i mikroorganizmave në zgavrën e dhjamor gjëndër e flokëve dhe gjëndër të çojë në bllokimin e ductless, e cila u hap në follicles, inflamacion të mureve të dëmtimit të dhëmbëve dhe akumulimin e sekrecione purulent.


Infeksion sy në follicles flokët dhe gjëndra dhjamor higjienës orale promovon jo - të përballet me fshij zakon të pista peshqir të fërkim sytë me duart e tij, krehje shekulli, përdorimi i kozmetikës me cilësi të ulët të kontaminuara schitochok, applicators për të aplikuar make-up dhe kështu me radhë D..

Për zhvillimin dhe rishfaqja e elbit të tërhequr sëmundje kronike (diabet, seborrhea, abrasions, hiperlipidemia, sëmundjeve gastrointestinale, infestations parazitare), lëkurës me vaj, vulgaris puçrra fytyre, stresi, mungesa e vitaminave A, B dhe C, imunitet të reduktuar, HIV, lodhje totale , anemi, eyestrain zgjatur, ndotje apo ajrit dhomë. Shoqëruar shpesh nga elbi gjatë sëmundjes së dytë të syve - blepharitis, konjuktivit, dhe ndodh kur keqpërdoret dhe magazinimin e lente kontakti.

Klasifikimi i elbi në sy

Lokalizimi dalluar mes elbi jashtme dhe të brendshme. Elb i jashtëm ndodh më shpesh është një abscesi në ciliar shekullit skajet, nga jashtë. Elb i brendshëm (meybomit) zhvillon një shekull të trashë në infeksion dhe inflamacion i gjëndra meybomievyh shekullit pjatë kërc. Shkaku kronike meybomit i Chalazion.

Si numri i ulcerat elbi në sy mund të jetë e vetme ose të shumëfishtë, shfaq në një ose dy sytë. Elb Multiple përsëritura që rrjedhin nga përhapja e infeksionit nga një gjëndër në tjetrin dhe zakonisht ndodhin në pacientët debilitated.

Simptomet e elb në sy

Zhvillimi i elbi zakonisht ndodh akute, në afat të shkurtër. Së pari ka avantazh kruhet i shekullit, atëherë zhvillon skuqje dhe ënjtje shoqëruar Lokale me dhimbje në pushim dhe kur ju klikoni mbi fireplace përflakur. Ndonjëherë ënjtje shekull shprehur aq fort se pacienti nuk mund të hapur sytë tuaj. Arsimimi elb shumës në sy të shoqëruara me simptoma të përgjithshme: ethe, dhimbje koke, gjendje e sëmurë, pranë veshit fryrë dhe nyjet limfatike submandibular.

Pas 2-3 ditësh në fokusin inflamatore duket puçërr me qelb - ekzemë kokën; në të njëjtën kohë dhimbje subsides. Me vetë-autopsi elbi ajo qëndron përmbajtjen purulent, atëherë të gjitha simptomat gradualisht regres. Zakonisht inflamacion qelbëzuese në elb zë rreth një javë.

Elb i brendshëm është brenda një shekullit, kërc thellë. Ajo përcaktohet duke u kthyer shekull si skuqje lokale dhe ënjtje e konjuktiva. Pas 2-3 ditësh, me maturimin e elbit përmes mukozës qelb tejdukshëm verdhë. Autopsi spontan i elbit të brendshëm është nga konjuktiva. Më vonë në mukozën e shekullit shpesh rriten kokrrizimin fletë.

Komplikimet elbi në sy

Përmbajtja e elbi pjekur kurrë shtrydh veten. Përndryshe mundshëm i infeksionit në venat nënlëkurës përballen pas tyre - venat e thella të orbitës. Në të ardhmen mund të zhvillojë të shumta shekullit abscese, orbitën celuliti, syrit shekullit thrombophlebitis, dhe në raste të rënda - meningjit purulent dhe sepsë të me vdekje.

Nedolikovanyy çojë elb për infeksion kronik dhe përsëritje të inflamacionit; komplikime elb i brendshëm mund të halyazyon kërkojnë trajtim kirurgjik.

Diagnoza e elb në sy

Me daljen e elbit në syrin e këshillueshme që të konsultoheni me një okulist. Në mënyrë tipike, njohja elb i brendshëm ose i jashtëm mbahet me inspektim vizuel e syve underside e shekullit me ndriçim anësor. Diagnoza shtesë oftalmologjike në shumicën e rasteve nuk është e nevojshme.

Nëse ju elb shpesh i përsëritur mund të kërkojnë konsultime me specialistë të tjerë (endokrinolog, gastroenterologist, dermatolog), përcaktimin e glukozës në gjak dhe urinë glukozës-tolerancës së testit, hulumtimit dhe qerpikët stol Demodex vezë krimb zorrësh. Active shpifjeve bakteriologjik conjunctiva për të identifikuar elb patogjen, kultura e gjakut për sterilitetin.

Diagnoza diferenciale e shpenzim elb halyazyon, Dakryoadenyt, cysts dhe tumoret e qepallat.

Trajtimi i elbi në sy

Në manifestimet e para të elbi (kruajtje, shekulli i kuq) rekomandohet probleme përpunimit Fireplace 2-3 herë në ditë 70% zgjidhje alkool etilik i jodit apo jeshile të shkëlqyer. Made instalacioni në conjunctival zgjidhje zgavër sulfatsil e sodiumit ose antibiotikëve, hedhjen oculentums të veprimit antimicrobial (levomitsetinovuyu, tetracycline, erytromitsynovu). Ndonjëherë nëpërmjet tilla masa mund të parandalojë zhvillimin e mëtejshëm të elbi në sy.

Në fazën e ripening elb treguar për të thatë ngrohjes e fizioterapisë - tub kuarc, UHF. Ajo është rreptësisht e ndaluar për të imponuar kompresa të lagësht, pasi kjo mund të shkaktojë formimin e abscese të reja.

Pas elbi spontanisht rrugëdalje vazhdojë instalacioni i pikave të syrit (albutsida, Tsypromed) dhe hedhjen në vend mëshirë sy antibacterial vaj erëkëndshëm. Nëse kath në sy të shoqëruar me simptoma të përgjithshme të kërkohet trajtim me antibiotik nga goja ose intramuskulare.

Disa raste (me një ulcers jashtme të madhe, meybomit, asnjë efekt i pritshëm i trajtimit) kryhet nën seksionin elbi në zyrën e oftalmologjisë. Përpunimi i mëtejshëm është kryer çdo ditë shekull postoperative, terapi antibiotik lokal ose sistemik. Inflamacion kronik i vendpushimit të shekullit të qerpikët heqjen e flokëve.

Manipulim kirurgjikale në elb ndoshta vetëm duke i kualifikuar dhe në çdo rast nuk mund të bëhet vetëm nga pacienti!

Në rastin e natyrës korrente elbi në sy i emëruar autohaemotherapy, UFO, vitaminë terapi, masat tonik. Formimi Chalazion shfaqura me injektim ose hequr atë kirurgjike.

Parashikimi dhe parandalimi i elbi në sy

Nën drejtimin dhe trajtimin e duhur të elbit në mendje është pa pasoja. Në trajtimin e grave elbi duhet të braktisin përdorimin e kozmetikës. Me vetë-trajtimin e elbit të presë për maturimin e tij dhe spontanisht seksion. Abscesi shtrydh mund të shkaktojë të rënda lokale (infeksionin e shekullit nënlëkurës yndyrë dhe orbitës) ose përgjithësuar (meningjitit, sepsë) komplikime.

Parandalimi i elbi do të përfshijnë identifikimin dhe eliminimin e faktorëve të conin drejt kesaj semundje, të rritur imunitetin, të ushqyerit, higjienës dhe pajtueshmërinë me kërkesat e mirëmbajtjes së lentet e kontaktit, duke shmangur përdorimin e kozmetikës me cilësi të ulët dhe kështu me radhë. D.